Home Čína Zápisky z Číny − Peking 2010

Zápisky z Číny − Peking 2010

0
Zápisky z Číny − Peking 2010

 

Zdravím všechny přátele a studenty z Taiji Akademie. V sobotu 7. srpna jsme dorazili do Pekingu. Začala tím naše tradiční letní cesta po velké Číně. Letos se na měsíční putování z Pekingu do Šanghaje vydalo 17 nadšenců z Taiji Akademie.

 

První den v parku Nebes Tiantan

První čtyři dny jsme se zdrželi v Pekingu. Ráno začínalo cvičením od půl sedmé v parku Nebes (Tiantan). Hotel, ve kterém jsme bydleli, je nedaleko od východní brány do parku.

06V dávných dobách sloužil park Nebes císaři jako hlavní obětní místo. Každé jaro zde císař prosil nebesa o požehnání hojné úrody a krásného počasí.

Dnes je park Nebes v pravdě veřejným parkem. Každé ráno kolem šesté hodiny ranní potkáte stovky Číňanů jak spěchají do parku na ranní cvičení. Potkáte zde skupiny hrající tenis, hakysak nebo cvičící Tchaj-ťi, Čchi-kung a mnoho dalších neuvěřitelně pestrých aktivit.

Naše cesta mířila do středu parku, kde jsou pod borovicemi upravené plácky na cvičení Tchaj-ťi. Nejprve jsme hodinu a půl cvičili a potom se procházeli po parku a okukovali ostatní cvičence. Občas jsme se seznámili, prohodili několik vět, ukázali navzájem své umění nebo se postrkali při tchuej-šou. Zde jsou nejzajímavější setkání:

 

Mistr Wang  a jeho žáci

Mistr Wang je žákem slavného Mistra Feng Zhi Qiang. Cvičí a vyučuje Čchen Tchaj-ťi z linie Mistra Čchen Fake. Bylo zajímavé sledovat krásně měkké a plynulé pohyby jejich sestavy. Zváště bylo zřetelné navíjení pasem a velmi uvolněné ruce.

Mistři Wu Tchaj-ťi

Další setkání bylo s mistry Tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Wu. Na svém plácku pod borovicemi se postrkovali a zkoušeli si svou dovednost v tchuej-šou (tlačící ruce). Slovo dalo slovo a již se Jakub, Petr a potom i Pavel pustili do poměřování svých dovedností. Jemná práce rukou a pevné postoje jsou nutným základem.

Mistr Čchen Jü

Poslední dnešní zastavení bude u skupinky s Mistrem Čchen Jü slavným vnukem Mistra Čchen Fake. Jeho studenti vetšinou urostlí muži nás nenechali na pochybách, že u nich se cvičí Tchaj-ťi čchüan ve své původní bojové podobě. Po chvilce přemlouvání jsme mohli vidět zblízka část sestavy v podání samotného Mistra Čchen Jü.

Zítra ve středu 11. srpna odjíždíme po ranním cvičení do provincie Henan, do města Luoyang. Zde navštívíme místní park, jeskyni tisíci Buddhů, klášter Šaolin a pohoří Hua Shan.

Radek Kolář