Čínský nový rok Krysy
Zatímco my, Evropané, slavíme začátek nového roku vždy 1. ledna, datum čínského Nového roku je pohyblivé. Pro Číňany je to jeden z nejvýznamnějších svátků v roce. Pojí se s různými tradicemi a zvyky.
Datum Nového roku se v Číně určuje astronomicky a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Čínský nový rok začíná o druhém novoluní po zimním slunovratu. Letos připadá na sobotu 25. ledna.

Oslavy Nového roku v Číně bývají také nazývány Svátky jara. Váže se k nim spousta lidových tradic, například příprava čínských knedlíků (Jiaozi). Podle čínské tradice bývá v jednom z knedlíků schovaná mince. Ten, kdo dostane knedlík s mincí, bude mít v příštím roce štěstí.
V Číně probíhají oslavy příchodu nového roku po 15 dní. Vrcholí Svátkem lampiónů, kdy je vše osvětleno lampami a lucernami. Lidé v ulicích nosí lampióny ve tvaru různých zvířat a pojídají sladké rýžové koláčky.
Na konci ledna vstoupíme do roku Kovové Krysy. Krysa je prvním z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Je to nový začátek. Rok 2020 se tak ponese v duchu nových příležitostí a významných změn. Přinese nám hodně kreativní energie, tak ji využijme k realizaci svých cílů a snů.
Velké šance budou mít dlouhodobé projekty, které v tomto roce zahájíte. Budujte v sobě správné návyky – stojíme na začátku dvanáctiročního cyklu. Máme se na co těšit.

V Taiji Akademii přivítáme čínský nový rok v pátek 24. ledna. Přijďte jeho příchod oslavit s námi. Srdečně zveme i vaše přátele. Společně prožijeme příjemný večer s povídáním Radka Koláře o tradičním čínském umění Tchaj-ťi čchüan. Dozvíte se o jeho původním významu i o tom, co všechno nám může přinést v dnešní době.
Čeká vás také videoprojekce a poutavé vyprávění o loňské cestě do Číny. Na závěr slavnostního večera uvidíte ukázky tradičních sestav Tchaj-ťi čchüan stylu Čchen v podání studentů a instruktorů Taiji Akademie. Večerem vás bude provázet Radek Kolář.
Těšit se můžete i na tradiční čínskou hudbu. Slavnostní večer doprovodí na čínskou citeru Zheng Jan Chmelarčík.