Letošní jaro = nový začátek

0
8

Zima už je definitivně pryč a s jarem přichází nová síla a touha zbavit se všeho přebytečného, co jsme si nahromadili a už nepotřebujeme. Ať už se zaměřujeme na uschlé listí na zahradě, obnošené svetry ve skříni, nahromaděné škodliviny v těle nebo třeba zastaralé vzorce chování a myšlení, jaro je ideální čas zbavit se všeho, co nám „brání v rozletu“.

 

Podle čínského učení je jaro symbolem zrození a rozpuku. Náleží k prvku Dřeva, který je první z pěti elementů, jež ovlivňují náš život. Orgánem, který přísluší k prvku Dřeva a na základě ročního rytmu k jarnímu období, jsou játra. V tomto období bychom tedy měli věnovat játrům zvýšenou pozornost, posilovat je a co nejméně zatěžovat.

Čínský pentagram
Čínský pentagram

Z tohoto hlediska je právě na jaře nejvhodnější doba pro půsty a nejrůznější očistné kúry. Na posílení jater bychom do jídelníčku měli přidat zelené potraviny (zelená listová zelenina, klíčky), prospějeme jim i hořkou chutí např. pampeliškových listů, které se skvěle hodí do salátu. Osvědčenou bylinou pro podporu činnosti jater je ostropestřec mariánský, který lze užívat ve formě tablet, čaje, prášku i oleje. 

Trávicí soustava ale není jediná cesta, jak se očistit od přebytečných nánosů. Detoxikačními orgány jsou i plíce a kůže. Pocení slouží tělu nejen k ochlazování, ale i odstranění nadbytku solí. Podle některých studií se díky saunování můžeme zbavit pesticidů a těžkých kovů.

Dosud často opomíjeným způsobem očisty je dýchání. Proces dýchání, kdy do těla přichází kyslík a odchází oxid uhličitý, má významný vliv na acidobazickou rovnováhu v organismu. Překyselení má na tělo nežádoucí účinky od vrásek až po artritidu a dnu.

Potrava by měla být z 80% zásadotvorná a z 20% kyselinotvorná.

Kyseliny (např. močová, mléčná) jsou produkty metabolismu, zásady potřebuje tělo přijímat z potravy (udává se 20% kyselinotvorné potravy : 80% zásadotvorné potravy). Vzhledem k tomu, že se náš obvyklý jídelníček skládá převážně z kyselinotvorných potravin a k tomu vlivem stresu dýcháme pouze povrchně, je náš organismus prakticky neustále překyselený. A protože cílem našeho těla je udržet rovnováhu kyselin a zásad v krvi za každou cenu, začne brát zásadotvorné prvky (např. vápník) ze svých zdrojů a nadbytečné kyseliny ukládat „kde se dá“, např. do klubů, kde ničí chrupavku…

Zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny
Zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny

Každá velká cesta začíná malým krokem. V Taiji Akademii máme obchůdek, kde najdete to, co vašemu tělu prospívá – zeleninové šťávy, bylinné čaje podporující očistu těla, ostropestřec mariánský i chlorellu a spirulinu v kapslích.

Co je ale víc, naučíme vás tu Tchaj-ťi. Tchaj-ťi (je-li pro vás prioritní zdravotní hledisko, ne rozvoj síly a rychlosti) patří mezi tzv. aerobní pohybové aktivity (vyžadují zvýšený příjem kyslíku a mají vytrvalostní charakter) a pro tělo jsou přirozené. Vědomé dýchání přivede do vašeho těla více kyslíku, který je potřebný pro metabolismus, a odvede oxid uhličitý, ze kterého by se jinak vytvořila další kyselina uhličitá. Díky hlubokému dýchání se uvolníte od každodenního stresu a váš dech se tím ještě prohloubí, mozek okysličí, mysl odpočine. 

Máte-li chuť dozvědět se více o dechu a vyzkoušet si, jak „pouhá“ změna způsobu dýchání změní vaši kvalitu života, nabízíme vám pravidelné kurzy Čchi-kung.

Aktuálně pro vás chystáme ještě jednu novinku. Velikonoční seminář na Talavanu tematicky zaměřený právě na sílu dechu. Budeme se zabývat např. technikami dýchání, sladěním dechu s pohyby a dýcháním v sestavách.

Užijte si jaro podle svých představ!