Petra Boukalová: Od přežívání k životu
Dnes je to již pět let, co Petra chodí do Taiji Akademie na soukromé lekce k Radku Kolářovi. Přivedly ji sem silné bolesti hlavy, které souvisely s diagnózou skoliózy a operací narovnání páteře v dětství.
Petro, jak jste se dostala k Tchaj-ti a Čchi-kungu?
Při jedné z návštěv svého rehabilitačního lékaře jsem si opět stěžovala na již nesnesitelnou bolest zad a hlavy, která mě velmi omezovala. Lékař mi doporučil plavání, kolo a jógu. Vše jsem vyzkoušela, ale ani jeden druh pohybu mi nevyhovoval. Dokonce jsem měla pocit, že při snaze dostat se do některých jógových pozic, se můj stav ještě zhoršil. Rehabilitační lékař mě navíc nutil brát antidepresiva, což jsem odmítla. Nakonec mi pomohl kardiolog, který mi doporučil neurologa a ten mě nasměroval k Tchaj-ťi…
Jak jste našla Radka Koláře a Taiji Akademii?
Náhodou nebo jste dlouho vybírala?
Přiznám se, že jsem byla trochu skeptická a dlouho jsem hledala informace na internetu. Rozhodla jsem se pro Radka Koláře v Taiji Akademii. Mluvili jsme spolu, vysvětlovala jsem mu svoje problémy a postupně jsme začali s jednoduchými cviky Čchi-kung a hlubokým břišním dýcháním.
Změna byla znatelná již po 14 dnech cvičení.
Měla jste hned od začátku pocit, že Vám toto cvičení pomáhá ?
Hodně jsme s panem Kolářem mluvili o tom, co při cvičení cítím. Snažil se přizpůsobit výuku mým potřebám. Vysvětloval mi, jak je důležité cvičit i doma. Změna byla znatelná již po 14 dnech cvičení. Bolesti po dlouhé době trochu ustoupily a mně se zdálo, že by to mohlo být dobré….
Jak často se cvičení věnujete?
Do Taiji Akademie chodím za Radkem Kolářem na soukromé lekce jednou týdně. Doma cvičím každý den 1,5 hodiny. Dobu cvičení jsem prodlužovala postupně. Naučila jsem se sestavu 13 forem a právě teď se učím sestavu s mečem.
Sama jsem překvapená, jak si Čchi-kung užívám a jak mě baví.
Víte, já nejsem člověk, kterého by cvičení bavilo. V minulosti jsem obvykle cvičila až tehdy, když mě k tomu donutily okolnosti. Teď jsem sama překvapená, jak si Čchi-kung užívám a jak mě baví. Mám štěstí, že bydlím na klidném místě za Prahou. Cvičím venku na louce. Postavím se do postoje, zklidním dech a pomalými pohyby se dostanu do zvláštního stavu klidu a pohody.
Co považujete za největší přínos Vašeho cvičení ?
Po dlouhých letech, kdy jsem doslova jen přežívala, se cítím plná energie. Mohu se věnovat své další zálibě – malování. Pořádám s přáteli výstavy… Tchaj-ťi mi změnilo život.
Jen mě mrzí, že jsem se o něm nedozvěděla dříve. Můj život by byl kvalitnější.
V čem se Vám líbí cvičit Čchi-kung právě v Taiji Akademii?
Líbí se mi příjemný prostor malého sálu Taiji Akademie i možnost cvičení na slunné terase, pokud je pěkné počasí. Ale nejvíc oceňuji osobní přístup Radka Koláře. Od začátku se zajímal o můj problém a jeho snahou bylo, abychom společně našli řešení. Pokračujeme ve cvičení a mám pocit, že se nám to více než daří.
K taiji vede jednoduchá cesta. Nemusíte nutně cvičit v čínských šatech, ani být buddhistou, abyste pochopili harmonii a energii svého těla a života. Stačí někdo, kdo Vás správně povede. Já už jsem to pochopila …:).
Petro, děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdraví a radosti s Tchaj-ťi.
Kurz Čchi-kung pro začátečníky od ledna 2018