Home Čchi-kung Podzimní čchi-kung: přirozený návrat k vlastnímu středu

Podzimní čchi-kung: přirozený návrat k vlastnímu středu

0
Podzimní čchi-kung: přirozený návrat k vlastnímu středu

Příroda se po bujném, rušném létě pomalu zklidnila, zpomalila a vydává své plody, aby se nakonec stáhla a uložila k zimnímu spánku. Podobně se člověk sladěný s cyklem přírody na podzim pomalu odvrací od aktivity vnějšího světa, aby ve vnitřním tichu ponořen do sebe prozkoumával zákoutí své duše.

 

Na cestu do vlastního středu si jako pomocníka můžeme přizvat starodávné „umění dechu“, dnes rozšířené pod názvem čchi-kung. Nezasvěcený pozorovatel vidí člověka stojícího jako socha, zachytí naši neměnnost či jednoduchý, pravidelně se opakující pohyb. Je to jen mylný dojem, vnější slupka toho, co se skutečně děje uvnitř.

Pokud se chceme dostat hlouběji pod povrch, nahlédnout a procítit množství dějů, které se v nás odehrávají, to čím opravdu jsme, vnější zklidnění je nezbytné.

V tichu se správně postavíme, uvolníme své tělo, vědomě odstraníme všechny blokády, ať už fyzické či mentální. Projdeme sval po svalu, místo po místě, vše ponoříme do klidu, aby energie čchi měla volnou cestu napříč celým naším tělem.

Pak uděláme další krok na cestě do našeho středu. Zhluboka se nadechneme do spodního tantienu, do místa, které je pro nás zásobárnou životodárné čchi. S výdechem odevzdáme vše použité, špatné, nepotřebné. Na uvolněné místo s nádechem přijmeme čistou, osvěžující sílu, která vyživí a naplní každou buňku v těle.

čchi-kungStačí pár minut soustředěného dýchání a tělo se příjemně zklidní, zahřeje a hlouběji uvolní. Tehdy nastává čas na skutečnou vnitřní práci. Nekonečný boj s neustále těkající myslí. Jak dosáhnout vnitřního mentálního klidu nebo se mu alespoň na chvíli přiblížit?

Meditační praxe má v zásobě řadu berliček, jak mysl obelstít či zkrotit. Soustředění se na plamen svíčky, upření pozornosti na konkrétní předmět, vnímání dechu či počítání nádechů a výdechů… Nezbývá než vyzkoušet, kterým směrem se vydat ve vašem případě.

Návrat do vlastního středu nemusí být zdlouhavý a složitý, ač se tak na první pohled může zdát. Záleží na vytrvalosti a vnitřní kázni. Je to cesta pro odvážné, zvídavé, pro ty, kteří chtějí žít naplno a poznat své skutečné „já“.

Šťastné kroky!

 

© Alena Koutecká

 

Udělejte první krok s námi a přijďte na úvodní kurz Čchi-kung.