Podzim je obdobím „naplňování a dozrávání“. Podobně jako jaro, je i podzim vhodný k očistným kůrám – naše tělo se tak zbaví přebytečného balastu, který by nás v zimním období oslaboval. Máme pro vás několik inspirativních nápadů, jak se i na podzim cítit dobře.
Proč je podzimní očista vhodná?
Podzim je pro většinu z nás obdobím, které je pro náš organismus, zejména játra, velkou zátěží. Přetížení jater se projevuje nejčastěji bolestmi hlavy, migrénami, únavou nebo různými vyrážkami. Jsou to tzv. detoxikační syndromy – tělo se snaží před očekávanou zimou vyloučit škodlivé látky, které se v něm během roku nahromadily. Během zimy játra zůstávají v útlumu, proto je podzimní očistná kůra pro tělo velmi přínosná.
Co nám udělá dobře a co ne?
Očista těla vhodnou stravou
Játra ve skutečnosti nebolí, ale naše podzimní (či jarní) „únava“ je vlastně bolest jater.
Játrům, nejvýkonnějšímu detoxikačnímu orgánu těla, velmi ulevíme, pokud na nějakou dobu z jídelníčku vyřadíme (nebo alespoň omezíme)
- mléčné produkty
- lepek
- živočišné výrobky
A naopak, o moc lépe se budeme cítit, pokud zařadíme do jídelníčku nejdůležitější detoxikační potraviny, k nimž patří miso pasta, mořské řasy, bílá a černá ředkev, fazole adzuki, červená řepa, dýně Hokkaido, zázvor, jablka, olivy, kurkuma, hlíva, avokádo nebo třeba čekanka a čaj z kustovnice čínské…
Miso pasta – je vyrobena přirozenou fermentací sojových bobů tradiční japonskou metodou. Má vysoký podíl aminokyselin a vitaminu B12, který se obvykle vyskytuje pouze v živočišných produktech. Podporuje trávení, posiluje imunitu, působí bazicky a má silné detoxikační účinky. Obsahuje živá probiotika, proto se do polévky přidává až na konci přípravy a nenechává se přejít varem. Jeho chuť je podobná bujonu a miso polévka je velmi dobrá. Miso pasta je dle tradiční čínské medicíny povahou teplá.
Kustovnice čínská – někdy se jí říká také bobule GOJI. Obsahuje 18 druhů aminokyselin, podporuje krvetvorbu, posiluje ledviny, játra a srdce. Její pití má omlazující efekt na pleť i vlasy, u mužů působí jako přírodní afrodiziakum. Snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi a působí protizánětlivě. Dá se mlsat samotná jako sušené ovoce, připravuje se z ní čaj, nebo se přidává do rýžových kaší či koktejlů.
Dýně Hokkaido – je přímo napěchovaná minerálními látkami a vitamíny. Má vysoký obsah vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku a betakarotenu. Z vitamínů potom především vitamín A, B a C. Její léčivé účinky jsou téměř zázračné. Pomáhá při žaludečních obtížích, onemocnění slinivky, jater, ale také při poruchách funkce ledvin a srdce. Její pražená semínka pomáhají při potížích s prostatou. Je vhodná i při redukčních dietách, protože má nízký energetický obsah, naopak vysoký obsah vlákniny a silné detoxikační účinky. Povahou je teplá.
Řasy – jsou přímo minerální bombou. Obsahují až 41 minerálů (až o 20 % více než jakákoliv zelenina), z nichž největší procento je kvalitní vápník. Díky speciálním kyselinám mají silný detoxikační účinek při vylučování těžkých kovů z těla. Z mořských řas se nejčastěji využívá Wakame, ze sladkovodních potom Chlorella nebo Spirulina.
Zázvor – má vysoký obsah éterických olejů a hořčin. Obsahuje gingerol, který je chemickým složením velmi podobný aspirinu – díky tomu dokáže ředit krev a posilovat žaludek. Podporuje tvorbu žluči, snižuje cholesterol a má silné protizánětlivé účinky. Při nevolnosti nebo závrati je velmi účinný zázvorový čaj. Nejcennější je v čerstvém stavu, ale je velmi odolný i proti vysokým teplotám.
Jablka – pektin, který v hojné míře obsahují, je přímo „uklízečem“ střev. Jablka, jako jeden z mála druhů ovoce, mají schopnost vázat na sebe toxiny. Snižují cholesterol. Důležitá je jejich pravidelná (ideálně každodenní) konzumace a to jak v syrovém stavu, tak např. ve formě teplého kompotu. Nezanedbatelný je jejich obsah vitaminů, zejména vitaminu C a také minerálů (draslík, hořčík…)
Červená řepa – má silný antioxidační účinek. Díky vysokému obsahu křemíku zlepšuje pružnost cévních stěn. Podporuje činnost jater, nejdůležitějšího detoxikačního orgánu těla, a žlučníku. Podporuje látkovou výměnu a vylučování škodlivých látek z těla.
Očista mysli
Velmi důležité je nezanedbávat mentální očistu. Během každého dne na nás působí řada podnětů, náš mozek je neustále v činnosti a může nám pak dělat potíže „vypnout“ když si potřebujeme odpočinout. Objevují se obtíže s nepozorností, popř. nespavost.
K očistě mysli je velmi vhodné využít klidné tělesné cvičení zaměřené na práci s dechem. Mezi taková patří cvičení Čchi-kung.
Chcete-li si Čchi-kung vyzkoušet, přihlašte se na náš kurz pro začátečníky.