Home Čchi-kung Čchi-kung Cesta energie − Lam Kam Chuen

Čchi-kung Cesta energie − Lam Kam Chuen

0
Čchi-kung Cesta energie − Lam Kam Chuen

 

Kniha představuje vstup do systému unikátního čínského cvičení Čan Čuang. Názvem „Stát jako strom“ jsou označovány způsoby Čchi-kung, jejichž podstatou je udržování navenek nehybné pozice. Klidná meditace ve stoje, nebo dalších pozicích, umožňuje koncentraci na sladění správného držení těla, relaxace a dechu. Korektní praxe může přinést výrazné kondiční, zdravotní i psychoterapeutické účinky. Pro cvičení není třeba velký prostor, ani další pomůcky.

Čan Čuang je také spojen se základy mnoha vnitřních bojových umění, včetně Tchaj-ťi čchüan. Staří mistři dobře rozuměli důležitosti ovládnutí základních postojů a kroků ještě předtím, než se cvičenec začne věnovat souborům pohybů, známým jako formy, či sestavy. Přestože princip této metody byl zřejmě znám již v dávné historii, stal se obecně známým zhruba v polovině 20. století, kdy ho v Pekingu představil v moderní podobě Mistr Wang Xiang Zhai. Jeho systém je dnes nazýván I-čchuan (styl záměru).

Pro svou jednoduchost a efektivitu je dnes Čan Čuang praktikován miliony lidí po celém světě jako samostatné zdravotní cvičení, ale i jako součást tréninku Tchaj-ťi čchüan i dalších bojových umění. Kniha hovoří velmi srozumitelným a praktickým jazykem jak pro ty, kteří už cvičení praktikují a hledají odpovědi na otázky, tak pro začátečníky. Je vybavena množstvím ilustrací a fotografií, obsahuje základní návody i tipy pro cvičení různých věkových a zájmových skupin. Zajímavá je i řada nápadů na propojení praxe s denním životem. Publikaci nelze než vřele doporučit.

Petr Donát