Ohlédnutí za čínským Novým rokem

1
38

V pátek 16. února jsme v Taiji Akademii slavili. Důvody k oslavám byly hned dva – 17. výročí založení naší školy a začátek čínského nového roku Psa. Celovečerní program byl pestrý. Pojďme se za ním letmo ohlédnout.

 

V Číně v těchto dnech ještě stále oslavují příchod nového čínského roku Zemského Psa. V Taiji Akademii tuto událost také tradičně slavíme, tím spíše, že si zároveň připomínáme i založení naší školy. Jsme tu pro vás už 17 let. Slavnostní večer byl otevřen nejen studentům Taiji Akademie všech generací, ale i jejich blízkým a přátelům. 

Začínali jsme v podvečer přednáškou o tradičním čínském čajovém obřadu. Petr Donát zájemcům vyprávěl o původu čaje, jeho výrobě a přípravě. Po přednášce následovala praktická ukázka přípravy čaje tradičním způsobem Gong Fu Cha. Pro milovníky čaje pořádá Petr Donát pravidelná páteční setkání spojená s ochutnávkou kvalitních sort čaje, připravovaných podle tradičního postupu. Nejbližší setkání bude v pátek 2. března. Více ZDE…

Dalším bodem programu byla přednáška spojená se společným cvičením. Radek Kolář vyprávěl o třech pokladech nesmrtelnosti a tajemství dlouhého a aktivního života. Povídal o významu správného dýchání, o proudění vnitřní energie čchi naším tělem. V závěru si mohl každý vyzkoušet cvičení vhodné pro každodenní praxi na osvěžení těla i mysli.

Průběh oslav Nového roku v Číně nám přiblížila svým vyprávěním studentka Tchaj-ťi Alina, pocházející ze Šanghaje.

Během večera jsme se také ohlédli do historie Taiji Akademie. Radek Kolář, zakladatel Taiji Akademie a až do současnosti její ředitel a hlavní trenér, vyprávěl i o svém mistrovi Zhu Tiancai. Mistr Zhu Tiancai je jeden ze 13 velmistrů Tchaj-ťi čchüan na světě a garant naší školy. Jsme rádi, že nás letos na přelomu května a června poctí svou návštěvou (termín upřesníme již brzy). Můžete se těšit na slavnostní večer i výukové semináře pod jeho vedením.

Vyvrcholením celého večera byla přehlídka umění Tchaj-ťi čchüan v podání studentů a instruktorů Taiji Akademie. Vidět jste mohli žáky z dětských oddílů Tygrů a Tygříků, studenty kurzů pro dospělé i seniory. Cvičilo se beze zbraní i se šavlí, vějířem, kopím a mečem. Slavnostní atmosféru doprovázela živá tradiční čínská hudba. Na čínskou citeru Zheng hrál Jan Chmelarčík.

Z přehlídky umění Tchaj-ťi čchüan pro vás chystáme VIDEO.

 

Děkujeme všem žákům, studentům a instruktorům Taiji Akademie. Poděkování patří i těm, kteří se podíleli na realizaci akce a i vám, divákům.

 

 

1 COMMENT

  1. Nikdy nezapomenu, jak jsem v zastřeném oparu podzimního slunce stála jednoho dne na terase akademie. A stála… Jako strom. Bylo to téměř před deseti lety, poprvé – a já jsem si říkala: no tak, děvče, tak tu stojíš, jako strom, na střeše… A tak to bude?
    A tak to bylo. Rok, dva, tři… Jasně, po stání následovala výuka pohybu, ale pohyb byl kostrbatý a my ztuhlí. Někdy jsem trpěla, když jsem viděla to české taiji kolem sebe a u sebe.
    A tak to šlo dál. Pět, šest, sedm let. Podzim střídal podzim a jednoho dne, jakoby s probuzením nového úplně obyčejného rána, ti nejmladší z nás –Tygříci a Tygři – získali mrštnost, měkkost a rychlost velkých kočkovitých šelem, a jejich vnitřní graciéznost. A už jim to zůstalo.
    Na terase se stálo dál. Devět, deset let. A když nastupoval nový čínský rok a kolem akademie už kroužil Žlutý pes a my na něj čekali, že by to bylo tou jeho barvou?, předstupují před nás Zina a Vladimír a se skromností starých Číňanů, jejich půvabem, úctou a nonšalancí Psa přivolávají z éteru. Na chvíli s nimi, uchváceni, do éteru vstupujeme všichni. Ne, takto zhmotnit okamžik by Tygři a Tygříci ještě nedokázali, to přichází až s věkem.
    Myslela jsem, že takhle to může být jenom u Číňanů. Že by stromy z vinohradské terasy dohlédly až ke vzdáleným okrovým čínským polím?

Comments are closed.