Mrazivý víkend na Talavanu

0
31

O víkendu nám zima ukázala, že letos ještě neřekla poslední slovo. Předpovědi slibovaly nejvyšší denní teplotu 0°C a postupné ochlazování… To ale nemohlo odradit partu 12 lidí, kteří se rozhodli zasvětit dva dny svému oblíbenému Tchaj-ťi. Navíc, podíváme-li se pod povrch věcí, spatříme, že mrazivé počasí je pro cvičení velmi vhodné. Voda, svou podstatou jinová, se proměňuje, tuhne, dostává jangový charakter. Jang z vody dodává našemu tělu sílu a svěžest, stejně jako zářící slunce. Cvičením v mrazivých slunečných dnech čistíme své tělo i mysl.

 

Tak zas jeden prima víkend za námi. Na Talavanu nejsem žádným nováčkem. Vždycky zhruba jednou za tři měsíce si naordinuji „ozdravný pobyt“ na Talavanu. Víkend, kdy opustím ruch a shon velkoměsta, nechám za zády všední každodennost a jedu se věnovat tomu, co mě baví, na místo, které mám ráda. Příroda v okolí Talavanu je krásná. Bývalá hájovna je z jedné strany obklopena mechovým lesem a na straně druhé se otevírá do krajiny s loukami, poli a remízky. Ticho a klid, zpěv ptáků… K všeobecné harmonii přispívá pohled na spokojeně se pasoucí koně, odpočívající psy a dovádějící kočky. O mé tělo je skvěle postaráno. Veronika vaří výborně – nápaditě, chutně a zdravě zároveň. Na dva dny všechno vypustím z hlavy a věnuji se jen Tchaj-ťi a sdílení s lidmi, kteří jsou tu ze stejného důvodu jako já.

Tento víkend byl zatím suverénně nejchladnější, jaký jsem na Talavanu zažila. Teploty oscilovaly výhradně v záporných hodnotách :-). Slunko ale svítilo, takže jsme se cítili jako na horách. Cvičili jsme na čerstvém vzduchu a chytali bronz :-). Také díky tomu, že se sešla báječná skupina dobře naladěných lidí, nám nikdy nezamrzl úsměv na rtech. S některými účastníky se na Talavanu setkáváme opakovaně, jiní přijeli poprvé. Na sobotu se k nám připojil i náš kungfu kamarád Pavel ze Sušice.

Radek (Kolář) se jako vždy snažil, abychom ve svém Tchaj-ťi pokročili co nejvíce. Hned v pátek večer jsme ve vyhřáté talavanské tělocvičně studovali princip navíjení hedvábného vlákna, opravovali postoje, obraceli pozornost k hloubce a rytmu svého dechu… Nabyté vědomosti jsme se pak snažili uplatnit a „dostat pod kůži“ v praxi – při ranním Čchi-kungu, v sestavě Navíjení hedvábného vlákna. 

V sobotním dopoledním a odpoledním výukovém bloku jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna se soustředila na zpřesňování sestavy 13 forem, druhá se věnovala závěrečné části sestavy 74 forem. Radek přecházel od jedné skupiny ke druhé. Vysvětloval, ukazoval, opravoval nás a bezprostředně odpovídal na naše otázky, které vyvstaly během cvičení. 

Večer jsme si pak společně povídali. Radek nám vyprávěl o svých cestách po Wutangských horách, kolébce taoismu, o Pekingu i Čchen-ťia-kou, vesnici, kde vzniklo Tchaj-ťi čchüan. Povídal nám o zážitcích se svým mistrem Zhu Tiancai, jehož budeme moci už za několik měsíců přivítat v Praze i Taiji Akademii.

Po nedělním poledním odpočinku jsme se ještě na chvíli sešli na cvičišti. Po dvojicích jsme cvičili úseky sestav. Každý od Radka dostal konkrétní rady, na co by se měl právě teď zaměřit, aby se ve svém umění Tchaj-ťi dostal zase o krok dál.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat Radkovi, Veronice a všem spoluúčastníkům. Byl to sice mrazivý víkend, ale zahřál mě na duši :-)

 

Heda Bosáková (studentka 74 forem Tchaj-ťi)

TERMÍNY DALŠÍCH SEMINÁŘŮ NAJDETE ZDE…