Přijďte mezi Tygry a Tygříky

0
9

 

Děti a mládež jsou u nás v Taiji Akademii rozděleni podle věku do dvou oddílů:

 

Tygříci

Děti od 5 do 9 let (pondělí + středa: 16−17 hod. nebo úterý a čtvrtek 16−17 hod.)

Děti se v hodinách věnují jednak pohybovým cvičením, běhu a posilování celého těla, což pomáhá k rozvoji jejich motorických schopností, pozornosti, zlepší se jejich orientace v prostoru a zvýší se jejich síla a aerobní vytrvalosti.

feature3Dále se Tygříci naučí základy strečinku a obecná protahovací cvičení, která se postupně více zaměřují na potřeby bojových umění. Děti tak rozvíjí svou pružnost a ohebnost, zklidní se a současně se nenásilnou formou připravují na používání různých technik bojových umění. Aby děti výuka bavila, jsou součástí hodiny i hry, nejprve obecné, postupně i s prvky bojových umění. Hravou formou tak děti nejen rozvíjí své sociální dovednosti, ale současně zlepšují svou kondici a osvojují si základy bojových umění.

Jako příprava pro později studium Tchaj-ťi je zařazen trénink základních úderů a kopů wu-šu a rovněž nácvik základních postojů Tchaj-ťi a práce nohou. Kromě samotných technik bojových umění děti zlepšují držení těla, rovnováhu a citlivost, posilují nejrůznější svalové skupiny, protahují se a roste jejich anaerobní kondice.

V neposlední řadě se Vaše děti také naučí základy etického chování, zvětší se jejich průbojnost, sebekontrola a sebevědomí, seznámí se s novými přáteli a kamarády a mají-li chuť, mohou se účastnit různých ukázek, soutěží a festivalů.

 

Tygři

Děti a mládež od 10 do 18 let (pondělí a středa: 17−18 hod. nebo úterý a čtvrtek: 17−18 hod.)

Tygři prohlubují všechny základní dovednosti získané v oddíle Tygříků. V hodinách je zařazeno kondiční cvičení, běh a posilování, které přispívá ke zlepšení kondice a je průpravou pro samotný trénink bojového umění. Součástí hodiny je wu-šu strečink. Protahovací cvičení zvyšují mobilitu, pružnost a ohebnost a umožňují rychlejší pokrok při tréninku bojového umění. Součástí základních dovedností Tygrů je nácvik základních wu-šu a Tchaj-ťi kopů, postojové sestavy a práce nohou. Jejich zařazení vede k posílení nohou a trupu, zlepšení koncentrace a kondice. Tento dynamický protahovací trénink je opět průpravou pro další cvičení sestav Tchaj-ťi.

Petra a dětiPo zvládnutí základních dovedností Tygři přechází ke studiu tradičních sestav Čchen Tchaj-ťi-čchüan. Nejprve se naučí sestavu navíjení hedvábného vlákna, při které si osvojují základní principy Tchaj-ťi a opět zlepšují kondici a pozornost. Postupně přechází k dalším sestavám Tchaj-ťi-čchüan, včetně výuky základů cvičení se zbraněni, samotných sestav se zbraněmi, cvičení ve dvojicích a vyzkouší si také volný boj. Při výuce sestav zlepšují všechny předchozí dovednosti, v pozdějším věku se zaměřují i na rozvoj vnitřní síly.

U Tygrů klademe důraz na osobní přístup − velmi záleží na vrozených schopnostech a povaze, podle zájmu je směrujeme např. více na sebeobranný či sportovní aspekt cvičení. Snažíme se také nalézt správnou motivaci ke cvičení, např. účastí na soutěžích, festivalech, ukázkách, možností stát se instruktorem dětských oddílů, seznamováním s příběhy a životními osudy slavných kung-fu bojovníků apod.

Stejně jako Tygříkům jsou i Tygrům vštěpovány základy etického chování studenta bojového umění. V hodinách, na seminářích a na pobytech se postupně seznamují s historií, příběhy a etickým kodexem tradičního rodinného stylu Čchen Tchaj-ťi-čchüan.

V kolektivu si Tygři osvojí důležité sociální dovednosti: domluvit se bez použítí násilí, ovládat se, koncentrovat, zvýší své sebevědomí, naučí se respektovat ostatní. Získají nové přátele a tím i motivaci trávit svůj volný čas smysluplně.