Talavanský Silvestr 2016

0
37

Silvestrovské pobyty na Talavanu se staly již oblíbenou tradiční akcí. Přivítání nového roku v objetí přírody a mezi přáteli se společnými zájmy, z nichž nejvýznamnější je Tchaj-ťi… To mě lákalo. Tchaj-ťi cvičím v Taiji Akademii už přes rok a baví mě. Tchaj-ťi školu Talavan jsem dosud znala jen ze dvou víkendových pobytů, oba se mi moc líbily. A tak jsem zkusila silvestrovský pobyt. Jaký byl?

 

Tak tentokrát obzvlášť pevně věřím, že se naplní pořekadlo: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Letošní silvestrovský pobyt na Talavanu měl všechno – dobrodružství, sdílení s prima lidmi a přátelskými zvířaty, znovu rozdmýchané nadšení pro cvičení objevením nových souvislostí a hlubších spojitostí v Tchaj-ťi čchüan, gurmánská potěšení a k tomu všemu jiskřivý háv jihočeských luhů a hájů.

Čím těžší je cesta, tím větší je blaženost na jejím konci.

silvestrovský pobyt na TalavanuPáteční cesta z Prahy byla dobrodružná. Mlha houstla s každým kilometrem. Když se přidala ještě tma, pak už veškeré osazenstvo našeho auta mělo „oči na stopkách“. Ani pět párů očí ale nerozpoznalo správnou cestu, a tak jsme o radu museli požádat „domorodce“ z Výšic, a to dokonce dvakrát. Pokaždé jsme se setkali s přátelským přijetím a ochotnou radou, takže se nám podařilo šťastně dojet.

Na Talavanu nás čekalo vřelé uvítání a první silvestrovské menu. Verunčino kuchařské umění obdivuje každý, kdo Talavan navštívil. Moc nepřeháním, řeknu-li, že o něm kolují legendy. Originální recepty, neobvyklé ingredience, pestrost chutí a oku lahodící způsob servírování zajistí, že se vám od stolu nebude chtít vstávat. Díky otočným stolům si každý může vybrat podle svých chutí a „uďobávat“, dokud mu to kapacita žaludku umožňuje. ????

Po večeři jsme si ještě chvíli zacvičili v příjemně vytopené tělocvičně, za zvuků jemné hudby. Večer se pak povídalo a relaxovalo.

Silvestrovské ráno bylo okouzlující. Modré nebe a ojíněná příroda třpytící se v jasném slunci…ideální podmínky pro navíjení hedvábného vlákna. Po snídani jsme se dali do práce na sestavě 74 forem. Radek nám odhalil mnohé souvislosti, na které při výuce v Taiji Akademii nezbývá tolik času, každému z nás dal konkrétní tipy, na co se máme při cvičení přednostně zaměřit. Po výuce byl čas na procvičování sestavy, „zažití“ nově nabytých dovedností, případně na vycházku do okolí. V podobném duchu probíhalo i odpoledne. Cvičili jsme na sluncem zalité terase, kde se ti otužilejší z nás svlékali až do triček.

Silvestrovský večer byl pestrý.

silvestrovský pobyt na TalavanuShlédli jsme čínský historický film a poté si předčítali z OSHOva výkladu Lao-c’ova Tao te ťing. Myšlenky tohoto díla jsou plné moudrosti a zároveň sděleny takovým způsobem a prokládány takovými příhodami, že nás mnohdy přiváděly k hlasitému smíchu. Také jsme si povídali o Číně i o tom, co život přinesl a snad přinese. Během večera jsme pod hvězdným nebem vystříleli několik rachejtlí – pro radost dětí – a poté společně vyslali ke hvězdám i lampióny přání.

Do půlnoci vydržel i nejmenší Lukášek a všichni jsme si stylově přiťukli nealko šampaňským.

Novoroční ráno bylo neméně půvabné. Své namožené svaly jsem protáhla při pozdější rozcvičce. Dopoledne jsme se zaměřili na další formy ze sestavy Lao-ťia ji-lu. Žízeň jsme na slunné terase zaháněli čajem z limetkovým listů, neobyčejně lahodným. Po obědě jsme si ještě jednou společně zacvičili a dostali individuální rady pro další cvičení. Pak jsme se rozloučili a vydali se na cestu domů.

Ráda bych tímto poděkovala úplně všem za skvělý víkend. Díky za to, že vznikl tento projekt tradiční školy Tchaj-ťi Čchüan a upřímně si přeji, aby i díky Talavanu objevilo krásu a hloubku Tchaj-ťi co nejvíce lidí. Přeji nám všem šťastný rok 2017!

 

Heda Bosáková