Ohlédnutí za semináři s Mistrem Zhu: Navíjení hedvábného vlákna

0
29

Navíjení hedvábného vlákna (chan-si-gong [čchan-s´-kung]) je jednou ze základních tréninkových metod Čchen Tchaj-ťi čchüan, proto mu byl během týdenní návštěvy Mistra Zhu Tiancaie [Ču Tchien-cchaje] v Taiji Akademii věnován samostatný seminář. V rámci „dvouhodinovky“ jsme si mohli „zanavíjet“ se samotným Mistrem i jeho synem Zhu Xianghuou [Ču Siang-chuou] a získali řadu námětů k zamyšlení a návodů k tréninku.

 

Správná dynamika cvičení vzniká spojením dechu a krouživých pohybů.

 

Při cvičení sestavy navíjení hedvábného vlákna mě zaujalo několik témat:

  • dynamika cvičení,
  • rozšíření sestavy o další dvě kombinace navíjení rukama,
  • nácvik rychlých úderů, tj. fajinů [faťinů].

navíjení hedvábného vláknaSprávná dynamika cvičení je důsledkem spojení dechu a jednotlivých otáčivých, krouživých pohybů. Společné navíjení s Mistrem a jeho synem mi umožnilo soustředit se na propojení nádechu a výdechu s jednotlivými fázemi konkrétních forem sestavy.

V průběhu semináře jsem si uvědomila, že pro zlepšení dynamiky cvičení je třeba se při každodenním tréninku navíjení soustředit na přesnější a vědomější sladění dechu s jednotlivými fázemi pohybu. Platí to nejen pro samotné cvičení sestavy navíjení, ale tuto dovednost je potřeba přenést také do sestavy 74 forem.

navíjení hedvábného vláknaDalším zajímavým tématem bylo rozšíření sestavy navíjení hedvábného vlákna o dvě formy – jednak navíjení, které používáme u formy Odhrnutí oděvu (Lan cha yi [Lan čcha ji]), a zároveň opačně vedené navíjení.

S těmito formami jsem se už setkala na hodinách Radka Koláře a Petra Donáta a jejich zařazení pro mě bylo opětovným potvrzením, že se Taiji Akademie ubírá stejným směrem jako Mistr Zhu Tiancai.

 

Kromě pomalých, plynulých pohybů jsme si s Mistrem vyzkoušeli i nácvik rychlých úderů.

 

V rámci tréninku sestavy chan-si-gong jsme si pod vedením Mistra vyzkoušeli také nácvik rychlých úderů. Každý si při nich mohl prověřit sílu vlastního úderu, schopnost opřít se o nohy či uvolněnost zápěstí. Zařazování fajinů do tréninku navíjení je jistě inspirujícím návodem, kam se nácvik navíjení může ubírat.

navíjení hedvábného vláknaMě osobně nejvíce upoutalo, jak lehce mohu sama u sebe i u druhých poznat, zda čchi proudí až do konečků prstů. Je to patrné právě z uvolněnosti zápěstí.

Pokud je dostatečně uvolněné, pohybuje se všemi směry a při tlesknutí dlaněmi je zvuk zřetelně slyšet. Je-li naopak ztuhlé, neuvolněné, je zvuk při tlesknutí tlumený a zápěstí je při pohybu neustále napnuté, někdy až nepřirozeně zaťaté.

Myslím si, že seminář byl velmi přínosným a inspirativním zážitkem jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé studenty Tchaj-ťi. Ovzduší bylo prosyceno nadšením, živostí a novými nápady. Těším se, až se součástí rozcviček stanou i rychlé údery a dvě nové formy navíjení a až v sobě budu prohlubovat dovednost propojení dechu s pohybem – jak doma při samostatném cvičení, tak při tréninku v Taiji Akademii.

Štěpánka Zeithamlová