Masáž – nejstarší léčebná metoda světa

0
10
????????????????????????????????

 

Každý jste již určitě zakusil nějakou masáž – profesionální, partnerskou, masáž při bolesti hlavy, teplou sprchu na strnulou šíji, masírování břicha kojenců, když jim neodcházejí větry… Jen si vzpomeňme – k masáži často saháme intuitivně, když nás někde něco zabolí. Masáž je tedy přirozená pomoc tělu a duši.

 

Kdo bývá často unavený měl by být opatrný
Ten, kdo ráno špatně vstává s pocitem únavy, „neobčerstvený“ spánkem, ten, kdo je mrzutý, bez nálady, pociťuje netrpělivost, poruchy koncentrace, agresi bez příčiny, může procházet stádiem tzv. chronické únavy. A to může být počátek chorobných změn v organismu. Co s tím? Naučit se uvolňovat a správně relaxovat!

masáže1Stres – nebezpečí v dnešní době podceňované
Slovo stres často užíváme pouze jako způsob vyjádření toho, že jsme měli více práce než obvykle, že se necítíme ve své kůži, že se od nás očekávalo příliš mnoho nebo příliš málo. Zkrátka vznikla disproporce mezi „mohu“ a „musím“ nebo byla porušena harmonie těla a ducha. I malé, zdánlivě bezvýznamné stresové vlivy, mohou v průběhu času zapříčinit závažnou tělesnou nebo duševní zátež. Naše tělo vysílá poplašná znamení, která bychom neměli brát na lehkou váhu. Prevence stresu je v dnešní době důležitější než kdykoliv jindy. Znamená to dopřát si pravidelnou masáž, uvolňovat se, naučit se správně dýchat, lehce si zacvičit.

Z rozvodné sítě našich sil
Připomeňme si základní zdroje životní energie:

  • prenatální neboli vrozenou energii si na svět přinášíme od rodičů. Je to životní energie neměnná.
  • mírný pravidelný pohyb je druhým zdrojem životní energie a právě sem můžeme zařadit masáž a relaxaci.
  • třetím důležitý zdrojem energie je strava. Ne nadarmo se říká: „Tvoje výživa budiž tvým lékem a tvůj lék budiž tvou výživou.“

Proud životní energie
Podle východní medicíny proudí naším tělem i duší životní energie. Je-li průchod cestami energie tzv. meridiánami narušen, onemocníme. Přetížení jedné tělesné či duševní partie se může projevit jako onemocnění určité, zdánlivě vzdálené oblasti našeho těla. Tak může například skryté hnisavé ložisko vést k bolestem srdce, malý avšak chronický zánět v krku k revmatismu atp. Tyto souvislosti nabízí nám terapeutům možnost působit na určité snadno přístupné části těla a ovlivňovat tím nemocné orgány. Proto je čínská masáž nebo akupresura tak úspěšná a v alternativní medicíně velice oblíbená.

masáže3Lidské tělo je zázrak
Naše tělo si zaslouží, abychom se o ně zajímali a s láskou o ně pečovali. Například srdce − motor, sotva větší než pěst, avšak s enormním výkonem. Každý den udeří více než 100 000 krát a přepumpuje naším tělem asi 10 000 litrů krve za den. Naše tělo, které díky kostře neleží na zemi jak pytel brambor, se sestává  z více než dvou set kostí z nichž každá je jiná. Svalovou soustavu tvoří více než 600 svalů. Všechny dohromady drží naše údy a pohybují našimi orgány. Bohužel většina našich svalů bývá v důsledku nedostatku pohybu ztuhlá nebo zkrácená. Výsledkem je celková, stále přítomná únava a špatný krevní oběh.

Pilíř života
Pokud se zdůrazňuje význam uvolnění a relaxace pro zachování zdraví, myslí se přitom hlavně na páteř, tedy na uvolnění páteře a pánve. Páteř musí nést celou váhu trupu, hlavy a paží. Páteř umožňuje všechny pohyby našeho těla. Ona skrývá míchu s ústředním nervovým pletencem. Páteř sestává z 24 obratlů, křížové kosti, kostrče, které mají úzký vztah k orgánům a jejich funkcím. Již malá odchylka od normální polohy obratle může vést k chybným signálům nervů a tím ke špatnému řízení orgánů. Svůj původ zde mají také nejrůznější chorobné příznaky. A právě zde odborník  nalézá indikační body pro svou léčebnou terapii.

Správná funkce páteře
Celý systém páteře může správně fungovat pouze tehdy, když se „nárazníky“ mezi jednotlivými obratly, tzv. meziobratlové ploténky, mohou pravidelně regenerovat. K tomu musí být nepřetržitě zásobovány čerstvými živinami, což je se stoupajícím věkem stále obtížnější. Následkem je ztenčování meziobratlových plotének, stoupání zátěže citlivých páteřních obratlů a počínající bolesti. Vývoj problémů s páteří začíná již u mladých lidí, lépe řečeno již u dětí, které trpí nedostatkem pohybu, ale také stresovou zátěží. Obojí vede ke špatnému držení těla.

masáže2Páteř – pilíř života a Tchaj-ťi
Páteř a meziobratlové ploténky jsou uloženy ve svalstvu zad. Pokud je zádová svalovina trénovaná a zdravá, prospívá to celé páteři. Je-li však svalstvo zad příliš ochablé nebo naopak napjaté, potřebuje člověk strečink, gymnastiku, cvičení, pravidelný pohyb a cvičení, masáže. Jinak nelze zamezit chorobám páteře spojeným s těžkými následky pro celé tělo. Cvičení Tchaj-ťi čchüan s jeho nikdy nekončícím krouživým pohybem pánve má až neuvěřitelně výrazný vliv na nejhlubší svaly podél páteře. Ty svaly, které probíhají mezi jednotlivými obratly. Cvičením se svaly uvolní a následně přirozeně posílí, což je pro páteř doslova požehnáním. Tradiční čínská masáž ošetřuje všechny choroby, které mají svůj původ v páteři a vyvinula se v dokonalé umění celkové terapie. Měli bychom si proto pamatovat: Žádná jiná část lidského těla není tak důležitá jako páteř — pilíř života. Každý, kdo chce svůj zdravotní stav stabilizovat nebo zlepšovat, by měl především chránit a podporovat tuto základní část svého těla.

Masáže udržují pohyblivost
Pravidelné masáže mohou zamezit mnohým chorobám a mnohé již rozvinuté uzdravit nebo zastavit. V průběhu času se vyvinula celá řada druhů masáží, ale jedno je všem společné: uvolňují, osvěžují, zachovávají pružnost a vedou tím ke zvýšení výkonu. Nejedná se o žádné zázraky, každá masáž nejprve zlepší prokrvení pokožky. Zlepší-li se prokrvení pokožky, automaticky se zlepšuje i zásobování živinami a kyslíkem. Pokožka se aktivuje a vypíná, zvyšuje svou obranyschopnost a může lépe plnit svou ochrannou funkci. To je první účinek.

Na druhém místě je reflexní účinek masáže na vegetativní nervový systém, který řídí všechny životně důležité tělesné funkce. Masáže podmiňují prostřednictvím nervových svazků regeneraci a aktivaci  vlastních tělesných sil. Do třetice učiní pravidelné masáže přítrž strnulosti svalů, nejvíce na zádech, šíji a končetinách. Kdo si chce zachovat aktivitu a pružnost do pozdního věku, nemůže se obejít bez pravidelného cvičení a uvolňujících a relaxačních masáží.

Kontakty mezi tělem a duší
Psychosomatika dokázala, že duševní stav a tělesné funkce se navzájem úzce ovlivňují. To věděli už starověcí maséři − specialisté. A zvláště ve východoasijských kulturách zjistili velmi brzy, že každá duševní porucha cestou přes míchu a nervový systém postupuje až k orgánům a svalstvu. Proto jsou i některé duševní poruchy úspěšně léčeny masážemi. Masáže pomáhají léčit migrénu, zácpu, ale také problémy s učením jako je dyslexie, dysgrafie a hyperaktivita. Pomáhají při odstraňování srdečních či menstruačních potíží, při astmatu i artróze. Výzkum kontaktů mezi tělem a duší dokázal, že pokud si člověk během masáže výrazně uvědomuje vlastní tělo, je masáž plně schopna uvolnit vnitřní napětí, duševní zábrany a psychické bloky. Proto jsou pravidelné masáže též šancí, jak dosáhnout osvobozující harmonie těla a duše.

Nejstarší léčebná metoda světa
Již příslušníci velkých císařských dynastií staré Číny podporovali masérské umění. Vysoká hodnota masáže spočívá zejména v její účinnosti na více vrstev našeho těla. Masáže rozšiřují cévy a docilují tím většího prokrvení tkání. Odstraňují ztuhlost svalů a kloubů a uvolňují vnitřní napětí. Zlepšují dýchání a podporují trávení. Posilují přirozenou obranyschopnost organismu a zkracují regenerační fázi po vyčerpání a námaze. Působí protistresově a napomáhají zdravému spánku.