Zima je tady…

0
6

Přišla zima. Již to není jenom údaj v kalendáři, je to každodenní zkušenost prokřehlých rukou. Dny zešedivěly, alespoň pro ty z nás, kteří žijí ve velkých městech. Okolo se stejně jako každý rok objevují reklamy na zaručeně účinné preparáty podporující zdraví, zahánějící chřipky a nachlazení. Reklamy nás bombardují kilogramy vitamínových a minerálních tabletek, které údajně zahání nepříjemnou nemoc, aniž bychom si ji vůbec připustili, a poskytnou nám úlevu od bolesti a trápení…

 

Pojďme se však podívat na několik alternativních přístupů návratu ke zdraví. Postupů, které se mnohokrát osvědčily.

Objeví-li se příznaky nachlazení či jiných „zimních“ nemocí, je nejlepší změnit svůj režim k co nejčistšímu, nejjednoduššímu a nejklidnějšímu. Odvolat večírky a návštěvy kin, nedívat se na televizi, pokud možno se vyhnout práci na počítači, chodit brzy spát a věnovat se cvičení, které podporuje oběh energie. Odpustit si všechny nezdravé dobroty (i většinu zdravých, ale hůře stravitelných), jíst méně, lehká a svěží jídla. Nic nového pod sluncem, plus stovky dalších možností.

Jak můžete pomoci svému organismu udržet si zdraví nebo se rychle zotavit z nemoci? Předkládáme vám několik jednoduchých tipů, jak na to:

zázvorZázvorový čaj 1
Nastrouháme lžičku čerstvého zázvoru a dáme do vroucí vody. Odstavíme z ohně a louhujeme 10 minut. Přecedíme. Čaj je možné dosladit − například ječným nebo rýžovým sladem.

Zázvorový čaj 2
Uvaříme jakýkoliv čaj − vhodný je obyčejný zelený (Gunpowder), ještě lepší čaj Bancha nebo Kukicha, nebo čaj z lotusu (viz níže), ale lze použít i normální černý čaj (tady už se však léčivé vlastnosti začínají ztrácet, takže je spíše pro chuť). Do čerstvě zalitého čaje přidáme několik plátků čerstvého zázvoru, louhujeme cca 10 minut, nebo dokud čaj nevypijeme. Opět je možné ho dosladit.

Zázvor prohřívá a prokrvuje organismus, čímž pomáhá při pocitech chladu a oslabení. Stejný účinek má i zázvorová koupel, ke které však potřebujete větší Lotosmnožství zázvoru. Připravíte ji stejně jako čaj, nálev pak přecedíte do teplé vany (co nejteplejší, jak jste jen schopni snést). V koupeli setrvejte deset až patnáct minut, potom je nejlepší vlézt si do postele.

Lotusový čaj
Potřebujeme kořen lotusu. Prodává se sušený v obchodech se zdravou výživou − buď ve formě plátků nebo jako prášek. Uvedeme vodu do varu a přidáme několik kousků (lžičku prášku) kořene lotusu. Povaříme cca 7 minut (prášek kratší dobu). Scedíme, můžeme přidat trochu zázvorové šťávy, nebo i kapku sojové omáčky. Tento čaj není dobré sladit. Lotusový kořen pomáhá odhlenit organismus.

 

Širokou nabídku čajů najdete také v obchůdku v Taiji Akademii.