Ke zdraví s jablky

0
7

Asi jako každý bojuji s tím, jak si v dnešním světě udržet zdravý životní styl. Kromě každodenní „chvilky“ s Tchaj-ťi nebo Čchi-kungem se snažím zlepšovat a vyvažovat jídelníček. Nemusím však vymýšlet kdovíjaké zázraky či novoty, častokrát stačí zajít do vlastní zahrádky. Letos na podzim mě obdarovala úrodou lahodných jablek, která jsem nestačila rozdávat :-)  

Angličané mají výstižné přísloví, které v překladu znamená něco jako: „Sníte-li jedno jablko denně, nebudete potřebovat lékaře.“ A když se podívám na to, co všechno jablka dokáží, nezbývá než souhlasit.

Jablka3Jablko poslouží jako skvělá zdravá svačinka, neboť spolehlivě uhasí díky obsaženým kyselinám žízeň a zároveň zasytí a dodá energii. A nejlepší na tom je, že neobsahují téměř žádný tuk. Téměř 85 procent hmoty jablka tvoří voda, a tak se nutriční hodnota 100 g jablka pohybuje zhruba kolem pouhých 58 kcal. Dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí zapracovat na své váze :-).

Jablka obsahují spoustu minerálů, enzymů, vitamínů a vlákniny. Jejich nejbohatším zdrojem je slupka, proto by se měla jíst převážně neloupaná. Draslík např. ovlivňuje správnou funkci ledvin a svalů, fosfor má zase příznivý vliv na funkci mozkových buněk a zlepšení paměti. Pektin z jablek váže přebytečné tělní tekutiny a toxické látky, a podporuje tak přirozenou detoxikaci organismu. Látky obsažené v jablkách také příznivě ovlivňují trávení, posilují imunitu a léčí nachlazení, navíc snižují hladinu cholesterolu nebo pomáhají při problémech se spánkem, protože mají relaxační účinky. Kaše z jablek se používá i na léčbu popálenin, omrzlin, špatně se hojící rány či na posílení a regeneraci pokožky. Jak je vidět, jejich použití je opravdu široké.

I když je nejlepší konzumovat jablka v syrovém stavu, někdy se rok vydaří a nezbývá než „zrychlit“ jejich spotřebu a zpracovat je v kuchyni :-) . Nabízím několik osvědčených tipů na jablečné pochutnání, včetně jablečných kuliček, které jsou oblíbené i jako vánoční cukroví.

Dobrou chuť a odvahu k vlastním experimentům!

 

kompotJablečný kompot

Jablka nakrájíme na menší kousky, zalijeme menším množstvím vody, přidáme špetku soli (pro vytažení sladké chuti), skořici, pár hřebíčků, semínka, hrozinky (či kustovnici nebo sušené ovoce) a necháme projít varem. Po vychladnutí přidáme lžičku medu či agávového sirupu.

 

Jablečná buchta

300 g třtinového cukru
300 g špaldové mouky
300 g strouhaných jablek
2 vejce (nejlépe v biokvalitě)
80 g oleje (slunečnicového nebo rýžového)
1 prášek do pečiva bez fosfátů

Vše smícháme, vylijeme na plech vymazaný máslem a vysypaný moukou. Po upečení můžeme pomazat hořkou čokoládou a posypat strouhaným kokosem nebo oříšky.

 

Lívance2Jablečné lívance

500 g jablek (strouhaných)
2 vejce (bílek zvlášť ušlehat)
200 g špaldové mouky
80 g třtinového cukru
1/4 l mléka nebo smetany (rýžové nebo ovesné)
půl kypřícího prášku do pečiva (bez fosfátů)
semínka (sezam, slunečnice …) nebo na drobno nakrájené oříšky 

Žloutky, cukr a mléko smícháte, přidáte strouhaná jablka, mouku, prášek do pečiva, sníh z bílků. Smažit na mírném ohni. Hotové lívance můžete zdobit kysanou smetanou, bílým jogurtem či posypat skořicí …

 

Jablečné kuličky

20 dkg strouhaných syrových jablek
15 dkg cukru
šťáva z půlky citronu
rumová tresť
20 dkg kokosu
nasekané hrozinky nebo datle

Jablka s cukrem vaříme na mírném ohni, dokud se nezačne vytvářet „cestička“. Pak přidáme citronovou šťávu, rumovou tresť, kokos a hrozinky, smícháme a tvoříme kuličky. Hotové necháme asi 3 až 4 dny schnout.

 

Alena Koutecká
Taiji Akademie